Novinky

Kotel pro 6 bytovku. 4 x levnější teplo, zapaluje se 1 x za rok

Kotel pro 6 bytovku. 4 x levnější teplo, zapaluje se 1 x za rok. Zásobník vydrží i několik dnů automatického provozu. Výkon 5 - 39 kW, plný náběh do 3 minut, pohotový zdroj. Původní cena 96000,- Kč + DPH tedy 115 000,- Kč, nyní 55 000,- Kč.


Nové slevy

Nové jarní slevy- znamená sleva na regulaci inteligentní dům, sleva na Anhydrit, sleva na bazény, sleva na  teplovodní bezzálivkové keramické podlahové topení, sleva na vany Santech, sleva na deskové solární kolektory
 


Pasivní domy. Mýty, zbožná přání a realita. Topí se v pasivních domech?


České Budějovice 6.11.2007


Lidečko (Vsetínsko) 6.11.2007

Pokud si koupíte od nás pasivní dům, nebudete platit za energie téměř nic. Je to vysoce úsporné. V pasivních domech se netopí. Není zde ani otopný systém. V zimě, která trvá extrémě jen 21 dnů, si oblečete svetr. Tyto informace poskytují nejen dealeři, ale i někteří čeští akademičtí architekti. Jaká je realita?

Informace o pasivních domech dnes poskytuje kde kdo. Nejvíce a nejsebejistěji ti, kteří o tom vědí asi nejméně. Každý by rád prodal. Je velký rozdíl odkud a jaké informace čerpáte.
„Před 2 lety jsem navštívila jeden EKIS (energetické konzultační a informační středisko, placené státem a EU). Když jsem řekla, že budujeme sídliště pasivních domů, řekli mi, že to je pěkná blbost, zda se nechci raději zabývat něčím jiným“, říká moje známá paní Frkalová ze Zeleného bydlení. Dnes sídliště již několik let stojí. Lze odtud čerpat informace a zkušenosti. Na vysoké odborné úrovni jsou přednášky Ing. Klobušníka z Energy centre České Budějovice. Na přednášky zve více expertů z oblasti pasivního bydlení. Informace jsou velmi cenné a navíc pravdivé!!!
Nejsou to jen obehraná reklamní tvrzení dodavatelů.
Energetika je dnes vysoce prestižní obor. Každý by do něj rád fušoval. Dokonce i někteří architekti. Ale je to taky velmi náročný obor. Stále se mění technologie, vyvíjejí se, a neustále rostou i ceny energií. Bylo by proto vhodné obracet se na energické auditory, kteří se danou problematikou zabývají. Těžko vám bude odpovědně a aktuálně radit energetický auditor z teplárny, nebo jaderné elektrárny.

Seminář pro odborníky i laickou veřejnost v Českých Budějovicích měl vysokou úroveň. Je velmi zajímavé, že názory odborníků se lišily!

Jaká je tedy pravda o pasivních domech?
„Pasivní dům má vyšší náklady na energie, než můj byt 3 + 1 v Centru Českých Budějovic.“ Říká Ing. Klobušník. Proč srovnává byt 3 + 1 s domem? Nízkoenergetický RD o velikosti 162 m2 se považuje za poměrně velký! Byt 3 + 1 je cca 100 m2. Tedy velikosti jsou srovnatelné. Dnes se stále více začíná dbát na hospodaření s vodou. I u běžných RD jsou náklady na vodu 2. nejvyšší. Tedy hned za energiemi. Není proto dobrý nápad, jen tak lehkovážně se připojit na centrální kanalizaci. Daleko výhodnější je modernější způsob decentralizovaného čištění vod. Mít vlastní čističku a vyčištěnou vodu opět použít na vlastním pozemku. Tedy voda se čistí v místě znečištění a zde se opět používá!!! Viz www.akvatik.cz
Čistá voda zdarma.
U pasivních domů náklady na vodu mohou být vyšší, než náklady na energie.
A mít městskou vodu ještě neznamená, že je to kvalitní voda. Viz www.studnyvrty.cz
Vodní anděl.

Nízkoenergetické domy.
„Na trhu v ČR se prodává a nabízí spousta nízkoenergetických domků. Jenže jen málo z nich je skutečně nízkoenergetických,“ říká Ing. Klobušník z Enetrgy Centra české Budějovice. Firmy dnes vidí vývoj trhu a chtějí prodat. Nabízejí tedy něco, co je „IN“. Buď nevědí, že nízkoenergetický RD má mít spotřebu energií na vytápění do 50 kWh/ m2 a rok, nebo si myslí, že slovo nízkoenergetický je adekvátní úsporný. Velmi často vidím kolem cest stavět nízkoenergetické rodinné domky. Když zastavíte a zeptáte se, co do toho dávají, tak Vám řeknou: 18 cm skelné vaty + 4 – 5 cm polystyrenu. Zákazník platí „nízkoenergetický RD,“ ale má běžný standard. Ne nízkoenergetický RD. Nízkoenergetický rodinný dům by měl mít šířku zdi (polystyren, vata) 40 cm, pasivní dům PD 60 cm.

Jaké jsou zkušenosti z Rakouska?
O nich přednášel Ing. Karl Furstenberger ze společnosti O.O. Energiesparverband.
V Rakousku jsou s pasivními domy mnohem dále, než v ČR. Jsou jich tam tisíce. Jsou tam i demonstrační domy, kde si můžete objednat pobyt a vyzkoušet si, jak se v pasivních domech bydlí. Jsou dlouhodobě vyprodané. V Rakousku je podstatně tepleji, než v ČR (Horní Rakousko). Je zde i o 20 slunečných dnů více, než v Jižních Čechách. A v Jižních Čechách je zase podstatně tepleji, než v Praze, nebo Krkonoších. Určitě jste si všimli, že i v prosinci je ve Vídni zelená tráva.
Pasivní domy jsou právě zaměřeny na využití sluneční energie a všech vnitřních energií domu. V Rakousku se do pasivních domů montují otopné systémy. Radiátory, stěnové vytápění, nebo podlahové otopné systémy. I pasivní domy, které původně otopné systémy neměly, téměř všechny si otopné systémy dodatečně (tudíž složitěji a dráž) dodělávaly. Topí se buď peletkami, dřevem, tepelným čerpadlem, popř. topným olejem. Přímotopy jsou v Rakousku zakázány!!! Domy musí mít standardní otopné systémy.
V Rakousku se hodně domů i renovuje na pasivní domy. Např. školky. Radiátory (původní otopné systémy) v nich zůstávají. Zatímco čeští architekti (teoretici) tvrdí, že krátkodobá tepelná nepohoda v zimě nevadí (dáte si svetr), v mnohem teplejším Rakousku se v Pasivních domech topí (ono, pokud Vás chytnou záda z prochladnutí, a vy s tím pak půl roku marodíte, to byste některé chytré české architekty nejraději...).
V Rakousku v pasivních domech bydlí i rakouští architekti!!! Sami tomu věří. Od roku 2015 se budou v Rakousku stavět již jen Pasivní domy. Žádné jiné. Tedy běžný standard.
Vzduchové otopné systémy neposkytují dostatečnou tepelnou pohodu při teplotě + 20°C.
Naopak teplá podlaha vytváří pocit přetopení již při + 21°C vzduchu. Sálá teplo. Většina Rakušanů nechce mít nikdy vnitřní teplotu pod + 20°C.
Velká většina pasivních domů v Rakousku překračuje i několikanásobně spotřeby energií, než by měl pasivní dům spotřebovávat. Přesto, že ale požadavky na tepelné izolace pasivních domů jsou v Rakousku vyšší, než v ČR. A je tam navíc tepleji.

Na základě zkušeností je nutno v Rakousku pasivní domy dotápět. Přesto, že je tam rekuperace. Často bývají mlhy. To je převratná informace pro českou veřejnost, po přednášce se lidi ještě jednou ptali přednášejícího, zda pasivní domy je opravdu nutné dotápět.

Někteří čeští architekti mlhy ani počasí, kdy je zataženo, neuznávají. Prostě Vám vnutí, že solární kolektory vám dodají 75 % ohřevu teplé vody a hotovo. Bez diskuze. Je vysoce pravděpodobné, že solární kolektory sami doma nemají.

Dotace
V Rakousku je dotace nároková. Není to dotace, ale půjčka na 30 let. Jestliže splníte podmínky, půjčku dostanete.

Nízkoenergetický dům 50 kWh/m2 a rok 47 000 EUR
Nízkoenergetický dům 30 kWh/m2 a rok 54 000 EUR
Pasivní dům 10 kWh/m2 a rok 57 000 EUR
Každé dítě   + 10 000 EUR
Řadový dům   + 18 000 EUR
Sluneční clony   + 3 000 EUR


 

Zajímavá byla i přednáška p. Mgr. Palečka ze společnosti Radion. Zabývá se diagnostikou kvality provedení pasivních domů.
P. Mgr. říká „Pasivní dům není o kalkulaci. Ale o pocitu nezávislosti. Úspora 4000 Kč na energiích nikoho nezvedne. Ale Investor pasivního domu se bude odlišovat od ostatních. Bude novátorem. Nebude dělat chyby svých předků, stavitelů.“
To je důvod stavby pasivního domu.
Pasivní dům musí být perfektně vzduchotěsný. Jinak zničíte tepelnou izolaci (vatu), i kdyby jí tam bylo metr.

Zajímavá byla i přednáška Ekonomika pasivního domu Ing. Jana Bárty, z Centra pasivního domu. V podstatě potvrzovala výše uvedené závěry a zkušenosti.

Pro srovnání ještě uvádím 2 fotografie z jednoho dne: 6.11.2007.
České Budějovice cca + 10°C, příjemně teplo, slunečno, Lidečko (Vsetín) zima, sníh a mráz. Albeřice (u Trutnova) 9.11. 0,5 m sněhu. Jiné nároky na vytápění budou např. v Břeclavi, jiné v Ostravě, jiné v Rakousku, jiné v ČR.

I v ČR existují kvalitní projektanti a architekti pasivních domů. Jsou však přetíženi. Měl jsem možnost vyslechnout několik přednášek architektů o pasivních domech. Mohu srovnávat. Velmi kvalitní je např. Ing. Arch. Josef Smola. Pasivním domům se věnuje asi 10 let. Spousta bohatých zkušeností, realizací a patentových řešení tepelných mostů. Mohu jedině doporučit.

Myslím, že tak jako přednáška, tak i tento článek přináší převratné informace pro českou veřejnost. Ale i pro odborníky. Je nutno odlišovat reklamní sdělení od faktů. Třídit a ověřovat informace. Nejen hltat.

Jaké jsou tedy závěry?
Pasivní dům určitě ano. Je to výborná věc. Nečekat ale od něj nemožné. Otopný systém rozhodně do něj realizovat. Dle mého názoru ideální je podlahové vytápění. Zajišťuje akumulaci tepla v zimě i chladu v létě. Zajišťuje tedy tepelnou pohodu.
Je vhodné dimenzovat jej pro tepelné čerpadlo. Pak Vám postačuje teplota topné vody kolem + 28°C. Což zajišťuje vysoký výkon a vysoký topný faktor. Stejně tak lze využít solární kolektory, které v zimě dávají „s bídou + 30°C, neboť slunce má špatný úhel a zapadá o půl třetí.“ Tak malé tepelné čerpadlo lze napájet i Fotovoltaikou.
Pak máte teplo zdarma. Viz článek Pasivní domy – příprava teplé vody.
V Rakousku, kromě tepelných čerpadel se používají malé peletkové kotle. V ČR pece. Výborně akumulují teplo, lze na nich i vařit.

Tepelné čerpadlo je jistota. Nyní se vyrábí tepelné čerpadlo pro přípravu teplé vody. 3 kW. Měděné vrty a výkopy. Vysoká účinnost. Ohřívá teplou vodu na + 65°C. Topí z výkopu, nebo vrtu 15 m. Od jara 2008 se bude vyrábět i 4,5,6 kW pro pasivní domy.
Cena – včetně měděného kolektoru, již napuštěného chladivem jen 55 000,- Kč.
Více www.studnyvrty.cz

Tepelná čerpadla vzduch voda nejsou příliš vhodná pro vytápění pasivních domů. Pasivní domy se vytápí v extremních mrazech. Tehdy právě systémy vzduch voda mají velmi nízkou účinnost.


Gedip.cz

Kodek, Horní Lideč 94, 756 12 Vsetín, tel.: 571 448 382, mail: kodek@iol.cz   |   Copyright Kodek - tepelná čerpadla 2008.

www.jakbydlet.cz  lifestyle skladové kontejnerykontejnery, balkonyPalety bydleti.cz